Uyumak ya da Uyumamak, Kendine Gizli İnsanlar, Harikulade Fikirler

Sevgili blog.

Uykumu düzeltemiyorum. Olmuyor. Dün sızma şansına eriştim (bütün kötülüklerin anasına bulaştım) ama sabah beşte (sızalı 4 saat olmamıştı) gözlerim açılıverdi. Sonra it gibi çok güzel şeyler geldi aklıma (komikli videolar, beş yıl önce bir arkadaşımın yaptığı çok kaliteli bir espri, Aliki’nin İstanbul’a gelmiş olması ve akşam onu görecek olmak) ve bu sefer de sevinçten/mutluluktan uyuyamadım. O kadar da sevinecek bir şey yok bunlarda halbuki. Bu, artık geri dönülemez bir şekilde uyandıktan sonra dank etti. Şimdi sersem gibiyim, haftanın, nisbeten yoğun çalıştığım iki gününden biri bugün ve nereye nasıl odaklanacağımı bilmiyorum.

KENDİNİZ OLUN AMA ÇAKTIRMAYIN 

Input/output üzerine düşündüm. (Cinsel çağrışımı nedeniyle Türkçesini söylemiyorum ki Nevşin Mengü’yü yaktılar bu yüzden) Şimdi bu input/output meselesi nerede var, elbette video editlemede var. Video editor yaptığı işin güzel olduğunu nasıl bilebilir. Soru işareti. Sonra yemek yapmada var, bu yüzden kendi yaptığı yemeği başkası yapmış gibi keyifle yiyebilen (-ebildiğini iddia edenlerin yalancısıyım) insanlar beni şaşırtır. Sınavlarda var bittabi. Üç aşağı beş yukarı da olsa kaç alacağını bilen insanlar ne biçim insanlardır. (çalışmayan sıçtığını bilebilir, ama çalışan kağıdından nasıl emin olur) Beni her şey şaşırtıyor ya rabbi.

Bunlardan şuna vardım, sınavları si*tir ettik diyelim ki, video editleyen ve mutfağa giren kişi için konuşacak olursak, belki o kişi, kişinin kendisi olmamalı. O zaman bir şeyler iyi olabilir. Ya da yabancılaşacaksın. Videoyu editledin 1 hafta sonra izleyeceksin mesela ki gündeme dair bir şeyse yazık da edersin. Yemek konusunda bunu hiç yapamıyorsun.

Bu konu çok saçmaymış. Dün yürürken düşündüğümde ilginç gelmişti. Hareket halindeyken hayat daha güzel ve ilginç geliyor keşke evler de bir yerden bir yere gitse. Aslında tren/vapur/metro simulatörleri icat edilebilir ve bunlar konsantrasyon kiti altında satılabilir. Hatta ünlü yazarların ritüelleri işin içine katılırsa “x gibi yazma kitleri” de yapılır. Mesela Steinbeck mandalina yiyerek yazıyorsa, ürünün içinde mandalina kabukları olacak. Bence güzel olurdu böyle bir şey.

(BU BAŞLIK HARİKULADE FİKİRLERİ DE İÇERDİ)

Günün ilginç bilgisi:

Vatan yahut silistredeki silistre (Silistre), eskiden Osmanlı Devleti sınırları içinde olan bugün Bulgaristan’da bulunan bir kent. Adamlar orayı savundu.

Silistra_River_Danube