Gupse Özay’ın İzdivacı

Deliha

3 yıl kadar önce tiyatro kursundaki bir Aliki tarafından Gupse Özay’a benzetilmiştim. O zaman kim olduğunu bilmiyordum, fotoğraflarına bakınca bunun iltifat sayılmayabileceğini düşündüm, yine de sonradan sevindirmişti beni çünkü oynadığı rol -Deliha- hoşuma gitmişti.

Deliha yakışıklı erkek görünce saçmalayan, libidosu yüksek ama seksi olmayan, biraz erkeksi ama gerektiğinde makyaj gibi kadınlığa özgülenmiş pratiklere bulaşan (ki bu noktada erkeksiliğin ne olduğu tekrar sorgulanası) bir karakterdi; bana orijinal ve sevimli gelmişti. Diziyi izlememiştim ama dizinin filminin -ya da dizinin?- fragmanını izlediğimde bu kanıya varmıştım.

Aç parantez: Mesela Delilah gibi kadınların sayısının bol olduğu bir dünyaya doğan kız çocukları “erkek görünce salaklaşan kadın” imajını taklit edebilir ve onların yetişkinlik hayatlarında bunun gerçeğe dönüşmesine şahit olabiliriz belki. Haydi inşallah, yakışıklı erkek görünce femme fatale yerine mala bağlayan kadınlara içelim.)

Benzetmeyi yapan arkadaş sanırım pek sevinmediğimi gördüğü için (Hımm yani Lana Del Rey’e benzetirler halbuki beni :/) birkaç dakika sonra yanıldığını ve “aslında aşırı dikkatli bakınca” LDR’ye daha çok benzediğimi söyleyerek gönlümü almaya çalışmıştı. Yine de Gupse Özay hakkında yapılan yorumlara karşı ortalamanın üzerinde bir hassasiyet geliştirmeme yol açtı bu. Bu, bir de kendisinin de tiroid hastası olması. Şimdi bu kız, güzel bir çocukla evlenmiş, insanlar buna yorumlar yapmış. Ekşi’de. (bu Ekşi televizyon gibi bir şey oldu yarabbi.)

Bir önceki sıkıntımın kaynağı, Gupse Özay’ın yine yakışıklı bir çocuk tarafından (ki anladığıma göre aynı çocukmuş) “güzel bir kadın” ile aldatılmasıydı. Ekşi’de o zaman da “yani zeka, kültür, komiklik nereye kadar” minvalli yorumlar yapılmıştı.

Cem Yılmaz giderek g.t göbek bağlar ve genç-güzel kadınlarla takılmaya devam ederken kimse böyle zırva yorumlar yapmıyordu mesela. Kadınlar kel ve göbekli bir herifi sırf komik ve eğlenceli diye beğendiğinde kimse durumu pek öyle yadırgamıyordu. Ama genç erkek-orta yaşlı kadın ilişkisini Pınar Altuğ sayesinde bir tık sindirmiş olan toplumumuz anlaşılıyor ki ortalama güzellikteki kadın ile yağşuklu erkek ilişkisine henüz tam hazır değil.

Güzel seven kadınlara sahip çıkalım, en çok sizin sayenizde daha güzel bir yer olabilir burası.

ŞŞ