Neden Tarkovski Olamayan Adamın Sevgilisi

Merhaba sevgili blog. Uykum kaçtı ve beni ziyadesiyle üzen hatta dellendiren bir konuda yazmak istedim.

Dün Aliki’nin önerisiyle Neden Tarkovski Olamıyorum adlı filmi izledim -sevdim. Senaristinin başka bir işini izlemediğim için adamın kadın karakter yaratamama gibi bir özelliği var mı bilmiyorum ama Türkiye sinemasında, başrolünde sevgilili ya da eşli adamların olduğu neredeyse her filmde -tamam belki “olduramayan adam” filmlerinde- gördüğüm bir şey bu. Kadın karakter yaratma kabızlığı.

Afili Filintalardan bir yazar -hangisiydi hatırlamıyorum- bu kabızlığına “Çünkü ben anlatamayacağım dünyaları anlatmaya çalışmam…. Anlatamayacağım dünyaları anlatamam……… Çünkü ben erkek olduğum için amlılar da uzaylı olduğu için ben nasıl anlatayım kadını yauuuu ben Mars’tan onlar Venüs’ten heheheheheheeheh :DDDDDddd” demeye getiren bir takım saçma salak cümle dizisiyle açıklama getirmeye çalışmıştı.

Kadınların ‘Dünyası’

Ne kadar salakça bir yaklaşım yarabbi. Kadın karakter anlatamamak çünkü onların dünyalarına (çok ilginç bi’ dünyamıs var bizim… erkekleri almıyorus… orada kadın kadına harika şeyler yapıyorus…. şşş hihihih, yaramaslıklar yapıyorus basen hihiihihihi) yabancı olmak. Bu mantıkla sen kendinden başka hiçbir şeyi anlatamazsın.

Kapa parantez. Bir kısım edebiyatımıza, dizilerimize filan da sinmiş bir şey bu. Kadın karakterler özensiz ve birbirinin neredeyse aynılar. Kenar süsüler. Beceriksiz, olduramayan, kafası karışık, yılgın herif ve onun kafa açıcı, soğuk, ciddi, kasınç kasınç kasılan sevgilisi ya da eşi. (Böyle kadınlar yok değil, böyle kadınlar da erkekler de var ama kendileri gibilerle sevgili oluyorlar) Tırt işlerde bu o kadar rahatsız etmiyor, yapımın genelindeki tırtlık içinde kadının karaktersizliği fark edilmiyor; ama mesela Neden Tarkovski Olamıyorum bence güzel bir filmdi. Ama mesela o adı bile aklımda kalmamış olan -gerçi Tansu Biçer’in adı da aklımda kalmamış- sevgilisi kadın ne kadar boştu.

“Sen bu boş beleş adamlarla takıldığın için bişey olamıyosuuun!”

Ne kadar saçma.

(Bisim gisli dünyalarımısda bis sevgililerimisi nasıl eleştireceğimisi planlarıs hep hihihhhi…..! Bis çok ilginç ve kadifemsi ve de yuvarlak hatlı değişik varlıklarıs….. Onların en hassas noktalarını düşünürüs taşınırıs saten beynimis bi’ tek buna yeter, bu bisim en güsel ve de en sevdiğimis hobimisdir :))))))))) :dddddd)

Bilmiyorum doğru düzgün bir şeyler yazarım diye oturmuştum yazamadım. Sinir ettiler. Bok var böyle kadın karakterler yazıyorsunuz.