Sınıflar Arası Flört, Çirkin Olmak, Fakir Olmak, Estetik, İfşa, Alay.

Sevgili blog.

Şunu anlamaya çalışıyorum. Ciddiyetle. Gökkubbe altında t.şak geçebileceğimiz hiç mi bir şey kalmadı?

Bu kıza ekşi’de bir sürü laf ettiler:

Pelinsu hanım ve kendisiyle “muhabbet, sohbet” etmek isteyen iyi kalpli adam

Buna çok üzülmüşler.

“Kendisine insan gibi tanışmak için mesaj atan adamı fotoğrafıyla beraber deşifre etmek…” demiş biri.

Yani, sen maruz kal amlı kız. Adam seni beğendi. Adam seni s.kmek istiyor. Tüm Türkiye’nin duymasına gerek yok. Profilin ifşası -artık nasıl bir profilse saklamalı-, mesajların ifşası -artık ne demek istemişse sohbet/muhabbet derken, demek ki özel- falan baya bi ifşa sözcüğü geçiyor yorumlarda.

Sanıyorum metoo dalgasından sonra gelmesi paylaşımın “ifşa” olarak algılanmasına yol açtı. Oysa kadının taciz edildiği gibi bir iddiası yok. İfşa değil, gönderilen bir mesajın dalga geçme maksadıyla paylaşılması var yani ortada. Niye? Çünkü kadın bunu komik bulmuş, bulabilmiş -Bravo, ben böyle mizahi yaklaşamıyordum 20’li yaşlarımda.

Bazı şeyler göreceli değildir. Adam her türlü estetik kritere göre çirkin. Bu çirkinlik doğuştan bir anomali neticesinde değil muhtemelen kötü beslenme ve bakımsızlık neticesinde olmuş. Engelli değil yani. Şişman. Saçı kötü. Filan. Ve muhabbet-sohbet deyişinde herkesin anlayacağı bir şey var. Öte yandan kadın, kendini de olduğu şekliyle beğenmemiş ki estetik mestetik yaptırmış. Yani biri, kendini daha güzel yapma isteğiyle para verip narkoz almayı, acı çekmeyi göze almış, diğeri boğazdan kesmek yerine ayı gibi yemeyi tercih etmiş ve armut mindere dönmüş. Bunlar sevişecekler. Ayı öyle istiyor çünkü.

Dünya kötü bir yer. Ama çirkinsin diye alay konusu olmanla daha kötü olmadı, tanımadığın biriyle güzel diye “sohbet etmek” istediğinde ne kadar kötüyse o kadar kötü.

Benim Yirmili Yaşlarım

Bundan on yıl kadar önce, profil fotoğrafımın nispeten daha düzgün olduğu zamanlar, diğerleri kutusuna bakınca canım sıkılırdı. Bu mide bulantısını yaşamayan bilmez. Seks yapmak istemeyeceğiniz birinin “tanışabilir miyim”ine maruz kalmak kötü. Taciz değil, ama kötü. Tipini hoş bulmadığınız birilerinin sizinle çırılçıplak yatağa girip cinsel organını sizin cinsel organınıza sürttüğünü hayal ettiğini bilmek… Iy!! O yüzden diğerleri kutusuna gelen at hırsızı kılıklı tiplerin fotoğraflarını paylaşıp “ilgi orosbusu” (adı İlgi olan Aliki geliyor aklıma bu tabiri duyduğumda, acaba üzülüyor mudur ki, eheh) ilan edilen kadınların çoğunun bunu ilgi çekmekten ziyade midelerini bulandıran bir şeyle başa çıkma çabası olarak yaptığını düşünüyorum.

Facebook Çirkinleri

Sanki kadınları rahatsız etmek isteyen bir grup adam var ve çirkin olmak için özel bir çaba harcıyorlar. Tecavüzcü/tacizci değiller, sadece güzel/bakımlı/estetikli kadınlara gıcık oluyorlar. Bütün dertleri onların midesini bulandırmak. Tanımadıkları kadınlara sosyal medya üzerinden de’leri da’ları, mi’leri mı’ları ayırmadan yazıyorlar, keyiflerini kaçırmak için “sohbet-muabbet” filan diyorlar. Kedinin sevimli olduğunu bilmesi gibi sanki bu insanlar da çirkin olduklarını biliyor ve bunu abarttıkça abartıyor. Doğuştan değil çabalanarak kazanılmış, sahiplenilmiş ve kadınlara silah (su tabancası eşdeğeri) olarak doğrultulan bir “edinilmiş çirkinlik.”

Profil fotoğrafları, olabilecek en kötü ışıkta ve en yanlış açıdan çekilmiş. En iyi hitimalle, kendini pazarlamak gibi bir derdi o kadar yok ki, çok basit bir “kamerayı düzgün tutayım da az da olsa bir şeye benzeyeyim” muhasebesi dahi yapılmamış. Ya da bu kadar mal, bunu dahi düşünememiş ama istiyor ki

TANIŞABİLİR MİYİZ SOHBET MUHABBET KONU KONUŞMAK.

İsyan ediyorum! (şakacıktan)

İnsan çırılçıplak yanına üstüne altına yatıp cinsel organını cinsel organına sürteceği (ya da ne bileyim Aydınlanma’yı konuşacağı) kişiye yaklaşırken, biraz, çok az da, olsa hoş görünmek için çabalamalı.

Bunu yapmayan herkes dillere düşmeli.