Ölümlü Olmak/Anime Olmamak

Çocukken müfettiş Gadget’a aşık olmuştum. Gadget aslında bu hikayedeki Matsuda’ya benziyordu. -Bu hikayedeki Aizawa da Mithat Bereket’in gençliğine benziyor.- Anyways. Çocukluğumda çizgi film karakterleriyle evlenemeyeceğimizi öğrendiğimde mutluluk katsayım düşmüştü. Sonraki en büyük mutsuzluk kaynağım ölümlü olmaktı, muhtemelen ikinciyi daha önce öğrenmiştim ama bunun ciddi ciddi başıma gelecek olduğunu idrak etmem çok daha sonra olmalı.

SPOYLIR.

L’nin ölümüne çok üzülüyorum.

Zaten anime olduğu için onunla bir şansım yoktu. 1979-1982 yılları arasında doğduğu için ölmeseydi de yaşlanıp tipsizleşecek, muhtemelen şeker hastası olacak ve hiç çekilmeyecekti. Bir de muhtemelen L beni sevmezdi. Vasat bulurdu. Sevse bile -kek yerdik- aşkıma karşılık vermezdi. (Cinsel yöneliminden ötürü) Fakat bu şekilde ölmesiyle hepten imkansıza dönüştü.

Ne ara L’den hoşlanmaya başladığımı kestiremiyorum. Herhalde izleyen herkese aynı şey oldu. Önce “bu ne be.” dediler, sonra yavaş yavaş kafası gelmeye başladı. Yagami ile aralarında cinsel bir gerilim olduğunu, 25. bölümde düşündüm. Seriyi ikinci defa izlediğimde başka detaylar yakaladım. Mesela Misa, Yagami’ye beraber yatmayı teklif ettikten sonra “utanmana gerek yok” dediğinde L bunu hınzır/kayıtsız biçimde tekrarlıyor.

Sonraki “Bunu neden bu kadar ciddiye alıyorsun ki?”sinde sanki “sen de benim gibi eşcinselsin işte, ikimiz de biliyoruz kasma” der gibi bir hali -belki de yok. Belki benim yorumum bilmiyorum. Başka insanlar başka başka detaylar yakalamış, L Misa’nın g.tünü ellediğinde Yagami çok kıskanmış filan. Olabilir. İki genç güzel ve zeki erkeğin birbirini öldürmek için sinsi sinsi işler çevirmesi bizatihi erotik. (Interview with the Vampire’da vardı bu tema) İnsanlar bunu anlamış. Nitekim google görsellere L+Kira+erotic yazınca muzır hayranlarının bin bir güzel işine rastlayabiliyorsunuz. Önümüzdeki günlerde bunlardan ilhamla 25. bölüm için alternatif bir son hazırlamaya çalışacağım.

Japonlar Öldürüyor Sevdiğini

Bunu düşündüm. Bu iki süper adamın sonunun da böyle bitmesinin, yaratıcılarının Japon olmasıyla bir alakası var. Bu insanlar Pinokyo gibi minnoş bir anlatıyı bile büyük bir trajediye dönüştürmüştü. (Kashi no Ki Mock) Birinden biri sağ kalsaydı, muhtemelen ilahlaşmayacaktı, acısı göğsümüze oturmayacaktı ve daha kolay unutacaktık. Ama ikisi de zarafetle kalp krizi geçirdi ve ölümsüzleşti.

Rahat uyuyun güzel erkekler.

Animeleri sipariş ettim. Sanırım basılı versiyonda L’yi Şinigami değil Yagami kendisi öldürüyormuş. Görmek isterim bunu. Bu sırada interneti biraz karıştırdım. Yagami’nin sebebi olan mal ve ondan biraz hallice olan Mello -aslında başka bir animede oynasaydı bu insanı beğenirdim-, aslında L’nin çocukları olarak tasarlanmış. (Birinin şekere zaafı, diğerinin otistik tavırları vs genetik mirasmış yani) Ama karakterlerin yaratıcısı daha sonra L’yi seks yaparken hayal edememiş (tamamen kendi kısırlığı) ve neticesinde L yetiştirme yurdunda bunlara kötü kötü alışkanlıklar öğreten abi durumuna düşmüş. -Saçma. L onlara huyunu suyunu aktarmazdı bence.

Günün İlginç Bilgisi

Acı acı güldüm buna.

Keşke gerçekten böyle demiş olsaydı.

ŞŞ